Muhallebiyi Koyulaştırmak İçin Ne Yapmalı

Muhallebiyi Koyulaştırmak İçin Ne Yapmalı
Sponsorlu Bağlantılar:

Bebeklikten itibaren severek yediğimi lezzetli hafif bir tatlıdır muhallebi. Alışık olduğumuz damak tadımızla büyüyene kadar bizle beraber yer alır sofralarımızda..

Bazen fazla bazen az koyarız muhallebi için gerekli malzemeleri. Ölçüyü tutturamadığımız için bazen kendimize sinir oluruz. Bu kadar kolay bir tatlı tarifini yapamadığımız için kendimizi beceriksiz hissederiz.

Muhallebi yaparken sütü biraz fazla koyduğumuzda, muhallebi içine konulan pirinç unu, mısır nişastası, buğday nişastası gibi muhallebi kıvamını koyulaştırıcı malzemelerde az gelirse muhallebi cıvık akışkan bir kıvamda olur. Tercihen böyle yemek isteyenlerde olabilir.  ( gerçi muhallebi sütlaca oranla biraz daha sulu olarak yenmeyi tercih edilir )

Sulu olan muhallebinin kıvamını koyulaştırmak için muhallebi pişme noktasına geldiğinde ateşin altını kapatın ve  ayrı bir kapta içine nişasta, pirinç unu gibi malzemeleri soğuk süt ile göz kararı koyarak karıştırın.  Yani bir nevi terbiye ..

Ve sulu sıcak muhallebiden biraz alıp bu karışımın içine dökerek yavaş yavaş nişasta ve pirinç unu topaklanmadan topaklanmasını önleyerek birbirine karıştıralım. Ve sıcak sulu muhallebinin içine yavaş yavaş döküp kısık ateşte tekrar koyulaşıncaya kadar pişirelim.

cıvık muhallebi nasıl koyulaşır.. Muhallebim çok sulu oldu ne yapabilirim … Muhallebi sulu olursa ne yapılabilir.. Muhallebim cıvık oldu ne yapmalıyım .. Muhallebi sulu olursa ne yapılır.. Muhallebi nasıl katılaşır… Ve ayrıca muhallebinin katı olması için ne yapmalıyım…

Yeni yeni mutfağa girenler için sulu muhallebi nasıl yapılır der gibi sorularda akıllarda uçar gider..

 

sponsorlu bağlantılar:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ