Yemek ve Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır

Yemek ve Çorba Terbiyesi Nasıl Yapılır
Sponsorlu Bağlantılar:

Özellikle sebze , pirinç ve tel şehriyeli çorbalar , yoğurtlu çorbalar yani terbiyeli çorba tarifleri içinde sıkça tercih edilen ; tavuklu, etli, kıymalı ve sebze yemeklerinde genellikle kullanılan terbiye etme yöntemi yemeğin güzel lezzet almasını ve daha bir koyulaşmasını sağlayan bir püf noktadır.

Mesela domates çorbasında en çok sütlü terbiye kullanılmaktadır..

Yemeği terbiye etmek ne demek diye düşünenler için bu nokta cevap niteliğinde olacaktır.. Yemeğe terbiye ne zaman ilave edilir ne zaman dökülür diyenlere…

Özellikle limonlu pırasa yemeği ve sulu köfte yemeklerinde daha çok kullanılan yemek terbiyesi nefis yemek tarifleri ve yapılışları ortaya çıkarır. Çorba terbiyesi çorbanın koyulaşmasını ve özleşmesini sağlar.

salçalı sade bir pırasa yemeği içine veya zeytinyağlı pırasa yemeği içine terbiye yapmak yemeğin olduğundan daha lezzetli olmasını sağlar.. Hem yemek sulu olursa koyulaşır.. Dinlenmeye bırakılan terbiyeli yemek yendiğinde yemeğin içindeki terbiye malzemeleri  özleşerek nefis tatlar oluşmasını sağlar.

Gelelim şimdi yemek ve çorba nasıl terbiye edilir ve yemek terbiye için kullanılan gerekli malzemeler nelerdir diye sorusu olanlar için

küçük bilgilere…

En bilindik ve ev yemeklerinde yapılan , ev hanımları tarafında sıkça uygulanan ve kullanılan yemek ve çorba terbiye malzemeleri şunlardır.

Un , yoğurt ve 1 adet yumurta sarısı .. Yaptığınız yemek ölçüsünün suyunu baz alarak, terbiye malzemelerinin ölçüsünü ayarlamak daha doğru olacaktır.

Derin bir kap içine genellikle 1 yemek kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı ve yarım su bardağı yoğurt ile çırpın.

Kısık ateşte olan yemek ya da çorba pişti pişecek pişmeye yakınken ya da piştikten sonra ; kepçe ile yemek suyundan alıp bu çırpılmış unlu, yumurta sarılı ve yoğurtlu terbiye malzemelerinin içine yavaş yavaş dökerek hızlıca kesilmeden karıştırıp yemek içine yavaş yavaş ilave edilir.  Çorba terbiyesinin kesilmemesi için bu işlem uygulanır.

Amaç yemeğin veya çorbanın terbiyesinin ikisininde aynı sıcaklıkta olması sağlamak. Yani terbiye içindeki yoğurt ve yumurta sarısının kesilmesini, unun topaklanmasını önlemek..

Kimisi yemekte yumurta kokusu sevmez.. Onun için terbiyenin içine yumurta koymaz yumurtasız terbiye yapar. Kimisi sadece undan oluşan unlu terbiye yapar. Yani unla suyu veya sütü karıştırır..

Kimisi yoğurt , limon ve undan oluşan 3 malzemeye soğuk su katıp birbirini çırparak içine sıcak çorba suyunda alıp sıcaklıklarını eşitleyerek terbiye yapar..

 

sponsorlu bağlantılar:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ